Special tips

1. února 2009 v 15:31 |  •Tipy
Věděli jste, že se tloustne po kafi a stresu? Že k hubnutí pomáhá voda, ořechy a relax mezi polštáři?

Tukožroutský čaj

Vyzkoušejte čaj maté. Tento jihoamerický poklad nazývaný zelené zlato indiánů, stimuluje metabolismus a pročišťuje tělo, takže v úsilí o štíhlou linii výrazně pomůže. Navíc obsahuje vitamin A, B a C, sodík, vápník, železo, draslík a jiné prospěšné látky. Vedle hubnutí je prospěšný pro posílení imunitního systému a pomáhá předchá­zet například rakovině.

Nepřítel kofein

Pozor na kávu! Pokud několikrát denně běháte k varné konvici, abyste si zalila svůj moka šálek, nedivte se, že vaše kila nejdou dolů. V přiměřeném množství kofein­ stimuluje metabolismus, je-li ho však příliš mnoho, omezuje činnost hormonu inzulinu, čímž se zvyšuje hladina krevního cukru. Jen získáte mylný pocit, že jste přelstila hlad. Z nadměrného pití kávy navíc­ také může bolet hlava. Zkuste oblíbený života­budič občas vynechat.
Pro porovnání: Jeden šálek kávy obsahuje 60 až 120 miligramů kofeinu, energetický nápoj 80, černý čaj 45 a zelený 20 miligramů. Zkuste dodržet porci max. 60 miligramů denně.

Dodržujte pitný režim

Pijte vodu! Slýcháte to všude, ale opravdu nejde jen o prázdnou frázi! Budete-li držet dietu, ale přitom málo pít, efekt bude velice omezený. Pokud při stejné dietě vypijete denně alespoň­ 2 litry vody (v létě klidně i o litr více), kila půjdou dolů o mnoho snáze. Přednost dejte čisté vodě, bylinkovým a ovocným čajům.

Jezte chytře

Výzkumy prokazují, že lidé, kteří jedí častěji, ale malé porce, se cítí stejně sytí jako ti, kteří se přecpávají. Snažte se ale, aby ve vaší stravě byly…

Proteiny
Udržují pocit příjemné nasycenosti. Ale všeho s mírou. Příliš proteinů způsobuje úbytek vápní­ku v kostech. Kde je najdete? Například v mase, luštěninách, rybách a vejcích.

Sacharidy
Vybírejte si ty složité, které uvolňují energii postupně a po nichž nebudete mít rychle hlad. Dejte si rýži basmati, sladké­ brambory, celozrnné těstoviny nebo ovesnou kaši.

Ořechy
Pokud vás honí mlsná, zaženete ji pár mandlemi, vlašskými nebo lískovými oříšky. Sice většinou obsahují dost tuku­ (proto opravdu jen pár kousků), jsou ale plné cenných­ látek a navíc vás na dlouho zasytí.

Zakažte si stres!

Stres aktivuje hladinu adrenalinu v krvi a tím povzbu­zuje hormon kortizol, který pomáhá uchovávat tuky­ v těle. Trápí vás nespavost, když máte starosti?
Pokud ano, je to další důvod­, proč přibíráte. Výzkumy ukazují, že méně vyspalí jedí více než ti, co se pořádně vyspí. Jestli zrovna procházíte nároč­ným obdobím­, alespoň si pořiďte potravnní dopl­něk obsahující vitamin B. Má uklidňující účinky.

Jak zahnat chuťe

Máte-li závislost na čokoládě, odstraňte ji zcela ze svého dosa­hu. To pro případ, že by vás zradila skálopevná vůle. Pokud dostanete opravdu neukojitelnou potřebu sníst něco sladkého, zvolte menší zlo. Namíchejte oříšky s jogurtem a lžičkou medu. Ale pozor - ne všechno, co je zdravé, je také dietní!
Velmi zrá­dné je například odborníky na zdravou výživu doporučované sušené ovoce. Obsahuje vysoké množství cukru­. V případě, že se v noci rozhodnete loupit v ledničce, dejte­ si radši sklenici nízkotučného mléka. Příjemně 'zaplácne' žaludek a přitom dodá jen minimum kalorií
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama