Legalizace Marihuany

9. března 2008 v 12:07 | °°Unidentific person°° |  • Legalizace
Co byste řekli, kdyby existovala rostlina, která by mohla…
 1. poskytovat papír, bez vymýcení lesů
 2. poskytovat palivo pro auta, bez nebezpečných sulfidových paliv
 3. uspokojit všechny energetické nároky na 6% hospodářské půdy
 4. sloužit k výrobě barev a odstraňovačů, bez toxických výparů a zbytků
 5. poskytovat biologicky rozložitelné plasty
 6. poskytovat léky k léčbě glaukomu, astmatu, epilepsie, AIDS, stresu, embólie, svalových křečí, astrósy, anorexie
 7. poskytovat potraviny pro lidi, zvířata
A teď, co byste řekli, kdyby tato rostlina byla ILEGÁLNÍ?

Rozebírané téma

How to jointS otázkou, zda by měla být marihuana (má spoustu jiných názvů, viz konopí, cannabis, nejpoužívanějším termínem je snad tráva; ganja) legální a zda je vůbec užitečná, se setkali jistě (skoro) všichni, byť o tom jenom slyšeli. Některé země to už povolili, některé ne. Tráva má mnoho příznivců a stejně tak i odpůrců. Jedna druhou obviňuje z narkomanství, podpory mafie, druhá první z fašistického myšlení. Těch důvodů pro a proti je neuvěřitelně mnoho, a pravdou je, jak to mnohdy bývá, někde mezi tím. Samotná marihuana není nijak zvlášť nebezpečná droga (existují nebezpečnější, a na tom se jistě všichni shodneme) a v některých případech dokonce i léčí (viz výše), navíc nebyl ještě nikdy zaznamenán smrt způsoben ,,předávkováním trávy". Ale na druhou stranu - není to úplně bez rizika a její nekritické obdivování je přinejmenším stejně scestné jako hyperkritické odmítaní.

Pro

Pozitivní stránku marihuany jsem již uvedla v úvodním textu, teď to pouze shrnu:
Marihuana ovlivňuje naše vnímání toho všeho, čím se obklopujeme. A odpůrci této rostlinky by neměli zapomínat na fakt, že přece jenom léčí a ,,dělá to svoje". Jako jeden z důvodu, proč se rozhodnout PRO uvádím nejčastěji následující případ, jenž mi byl uveden, už ani nevím kým:D:
Normálně o někom řeknete, že je hlupák, protože ,,bagr". Intoxikováni marihuanou se do něj vcítíte více, neboť vnímáte více svět okolo vás, všímáte si více, a tak pochopíte, proč a co ho vedlo k tomu ,,bagru" a už není pro vás hlupákem, ale pouze smolařem. A mnohdy toto přechází do ,,normálního světa" (rozumějte tento pojem jako realitu, kdy jste střízliví a nejste pod vlivem ničeho), a tak v realitě vnímáte taky více než kdy předtím, a taky chápete lidi více.
A nejenom tento důvod - je jich víc, například to, že berete život s větším nadhledem - nevidíte hned všechno černě… a tak dále.

Proti

 • Psychologický návyk

Jeden z nejčastěji uváděných argumentů. Pravdou totiž je (bohužel!!!), že psychicky závislí můžete být na čemkoliv - bláznivé je ovšem fakt, že zároveň taky na komukoliv (to je ovšem zase jiná kapitola…). Prostě cítíte potřebu jít si zahulit. Abych to uvedla na pravou míru: nejste závislí na chemických látkách obsažených v konopí, ale na samotném rituálu kouření. Problém nastává, když začnete bez okolků hulit čím dál tím víc - bezdůvodně, jen tak, vždy a všude, pro nic za nic, což způsobuje ztráta kontaktů s realitou, okolním světem a následky jsou zřejmé: stává se z vás jistý notorik alias "vyhulenec".
 • Legalizace marihuany = zneužití

Mnozí si myslí, že legalizací marihuany, byť jenom z lékařských důvodů, se zneužije a přibude více ,,huličů". Každý má přece právo rozhodnout se, zda bude kouřit nebo jakýmkoliv jiným způsobem konzumovat konopí nebo ne. A pokud to do této doby nevyzkoušel, protože ani nechtěl - nebude chtít ani potom, co to bude legální!
 • Hulení = cesta k tvrdým drogám

Je až příliš spekulací kolem tohoto argumentu. K tvrdším drogám vás nepřivede samotné hulení - ale skutečnost, že se z vás stane notorik (viz výše), zvyšuje pravděpodobnost, že se dostanete do skupiny stejných, ne-li v tomto směru horších lidí, kteří to nemají daleko k tvrdým drogám, nebo tam už někde jsou. Tím pádem hrozí, že vás ,,stáhnou" taky.Vinu nepřikládejme tedy marihuaně, přikládejme to jedinci, jenž nemá pevnou vůli a nechá se příliš ovlivnit okolím - nikdo ho přece nenutí k tomu, aby hulil pravidelně každý den a tím pádem aby se z něj stal ,,vyhulenec"! Zase se ale nepopře, že hulení vás může vést nepřímo k tvrdším drogám.
 • Marihuana = startovní droga

Další z řada argumentů. Dovolte mi však, abych upozornila na fakt, že startovní drogou nebývá vždy tráva - ve většina případech to je alkohol.
 • Tráva způsobuje demotivační syndrom

How to joint… aneb kašlu na to. Jak jsem již psala výše - díváte se na svět s nadhledem, u někoho to může způsobit, že se stane flegmatikem, jenž přestane všechno řešit, je mu to jedno. Rozumní uživatelé marihuany si však jistě uvědomují, že krom toho ,,svého světa", kam se uzavřou - jsou-li intoxikováni marihuanou, mají ještě druhý svět, kde jsou prakticky déle - na mysli mám realitu, jenž jsou stále tito lidi součástí. A tak, i když jsou některé věci kolem nich filozoficky nedůležité, jejich existenci nemohou popřít, a po čase se vrátí zpátky na zem k jejich konání.
Bohužel se pěstováním konopí, i když jenom z osobních důvodů, dostáváte do konfliktu se zákonem. A tak je pro uživatele marihuany ,,lepší" (čti legálnější) koupit si od dealera trávu a tím pádem i podpořit mafii. Proto bych spíše toto uvedla jako důvod podpory mafie.

Ověřená fakta: Joint vs. cigareta

Přináším vám jenom nejdůležitější vybraná fakta z tabulky vydaná British Medical Association v publikaci Therapeutic uses of cannabis.

Popis

Joint (85 mm)

Cigareta (85 mm)

Průměrná váha, mg
1115
1110
Vlhkost, %
10,3
11,1
Spalování, mg/s
0,88
0,80
Počet šluků
10,7
11,1

Jednotlivé složky

Fenol, μg
76,8
138,5
o-Cresol, μg
17,9
24
m- a p-Cresol, μg
54,4
65,0
Dimethylfenol, μg
6,8
14,4
Catechol, μg
188,0
328,0
Cannabidiol, μg
190,0
-
THC, μg
820,0
-
Cannabinol, μg
190,0
-
Nicotine, μg
-
2850
Naftalen, μg
3,0
1,2
1-Methylnaftalen, μg
6,1
3,65
2-Methylnaftalen, μg
3,6
1,4
Benz(a)anthracen, μg
75,0
43,0
Benzo(a)pyren, g
31,0
21,1
* Všiměte si tučně vyznačených složek…

Jiná možnost konzumace marihuany

Především jsem mluvila o užívání marihuany jako o kouření (hulení) - je to taky nejsnadnější způsob, jak ji konzumovat, nehledě na fakt, že je u nás zakázaná. V Indii je rozšířenější přijímání konopí v potravě - přidává se to tam do různých polívek, omáček, čaji atd… při kouření trávy se účinek dostaví téměř okamžitě, ale (v přímé úměře dávce) taky snadněji dozní. Kdyžto u potravin se účinek dostaví později, ale je delší a intenzivnější. Nemůžeme taky zapomínat na fakt, že takový čaj z marihuany má např. povzbuzující účinek aj.

Závěr

Názor nad tímto problémem si jistě uděláte sami. Dle mého by marihuana legální měla být, důvody jsem již uvedla a není třeba k tomu nic dodávat. Snad jen:
Tím, že bude marihuana i nadále ilegální, se počet ,,huličů" nesníží - ba naopak, člověk je zvědavý a vždy platilo, platí a bude platit rčení:
Zakázané ovoce chutná nejvíc!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Shotekk Shotekk | 13. května 2014 v 20:06 | Reagovat

V mnoha věcech nesouhlasím.. Ano hulím každý den, ne nejsem "notorik alias vyhulenec" Mám ženu, 6 roční dcerku. Vedu spořádaný život, který mě,až skoro neskutečně, baví. Mám spoustu přátel-huličů i nehuličů. Pálim už 12tým rokem:) peace děcka.V.. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama