• Georgia

20. března 2008 v 10:50 |  •Ostatní
Mallorka, krásný slunečný den, Georgia celá rozesmátá máchá nohy v bazénu a usmívá se do objektivu fotoaparátu. Zdravá sportovně vypadající Georgia ani nepomyslela na svou váhu a celé prázdniny si užívala zmrzlinu, smažené hranolky a jiné prázdninové dobrůtky. Ale tato nevinná fotografie nastartovala nebezpečný dvouletý boj s anorexií. Georgia, nyní patnáctiletá, je tak vyzáblá, že jí padne pouze oblečení vhodné pro devítiletou dívku. Pravidelně navštěvuje psychologickou poradnu a ještě se jí ani nevrátila menstruace, protože má velice výraznou podváhu. Je tak hubená, že doslova umírá.

Při váze 37,5 kg a výšce 155 cm váží Georgia skoro o 12 kg méně, než by měla. Průměrná váha zdravé dívky jejího věku a výšky je 49 kg. "Vážila jsem kolem 44 kg a byla jsem normální puberťačkou, ale když jsem se tenkrát viděla na té fotce z prázdnin, tak jsem se sama sobě přestala líbit. Myslela jsem si, jak šíleně tlustě vypadám, a rozhodla jsem se, že zhubnu. Celebrity jsou vzory pro dívky v mém věku a mnoho mých kamarádek považuje Victorii Beckham za osobnost s dokonalou postavou. Minulý rok jsem se stala velkou fanynkou Nicky z Big Brother po tom, co jsem se v časopise dočetla o tom, jak zhubla. Prostě jakmile jsem viděla tu svou fotku, něco kliklo a já jsem chtěla mít americkou velikost 0 (česká velikost 28)."
Georgiina matka Deb říká: "Můj manžel Jamie a já jsme prožívali noční můru. Je to tak bolestné vidět svou holčičku, jak nám mizí pře očima. Každý den myslím na tu spoustu problémů, které jsou spojeny s anorexií. Ta má za následek obrovské výkyvy její nálady, nápor na srdce a pocity úzkosti. Každý den se probouzím a přemýšlím, kolik toho dneska Georgie zvládne sníst. Patnáctiletou dívku totiž nelze nutit do jídla. Pravidelně ji vážíme a vždy napjatě očekáváme, zda přibrala. Jediné po čem toužím je, aby moje holčička byla zdravá a šťastná."

Když Georgiina anorexie začala, sama Deb byla v této době na dietě. Georia vzpomíná: "Máma tenkrát stále počítala kalorie, takže když jsme se vrátili z prázdnin, poručila jsem si, že nesmím sníst více než 500 kalorií denně. Stalo se to pro mě posedlostí. Milovala jsem, jak se moje váha každý den snižovala." Georgia zároveň začala s vyčerpávajícím režimem 800 sedů-lehů denně a 1500 kliků. Jedla dvě palačinky na snídani, malou housku na oběd a pouze zeleninu na večeři.
Deb vzpomíná: "Probíhalo to postupně. Všimla jsem si toho až za několik měsíců po naší dovolené. Její prsty najednou vypadaly kostnatě, začaly jí vyčnívat lopatky a byla jí vidět žebra. Vždy jsem dětem v mé rodině dávala volnost. Na snídani si směly vzít, co chtěly, takže jsem si ani nevšimla, jak moc Georgia jídlo omezila. Začala vynechávat snídaně, vyhodila svůj školní oběd do koše a potom večer s námi jen uždibovala. Pak jednoho dne prohlásila, že se stala vegetariánkou, postupně přestala jíst i vejce a mléčné výrobky. Dokonce začala sbírat obaly od jídel a předstírat, že již jedla. I to její cvičení bylo najednou fanatické. Začala být velice znepokojená, když si nemohla zacvičit, dokonce začala mít i záchvaty paniky. Později jsme se dozvěděli, že si nastavovala budík na čtyři hodiny ráno a tajně cvičila. Během osmi měsíců její váha klesla na 31 kg. Vzali jsme ji k doktorovi a ten nám doporučil specialistu na anorexii."
Georgia přiznává: "Anorexie začne ovládat váš život. Ještě dnes si při pohledu do zrcadla přijdu tlustá, i když vím, že nejsem. Nedokážu to kontrolovat. Chtěla bych, ale nejsem tak silná. Neustále se snažím s anorexií bojovat. Vím, že to ubližuje mojí mámě a tátovi, ale nemůžu si pomoct. Anorexie je hrozná nemoc, která kontroluje moje myšlenky. Proměnila mě v někoho, kým jsem nikdy nechtěla být - nemocná a sobecká.

"Společné večeře jsou nesmírně stresující pro celou rodinu. Sedíme u stolu někdy až dvě hodiny, dokud Georgia nedojí své jídlo," říká Deb. "Po jídle ji musíme hlídat, aby se nešla večeře zase hned zbavit na záchod. Její školní prospěch se velice zhoršil a to od té doby, kdy Georgia začala trpět záchvaty paniky, které vyvolával pocit, že si nebude moci ve škole zacvičit. V únoru 2006 se její BMI dostalo pod 15. Měla by mít mezi 19 a 25."

Krátce po svých čtrnáctých narozeninách byla Georgia přijata na kliniku pro léčbu anorexie, kde byla hlídána a byl jí zakázán jakýkoli pohyb. "Byla jsem v šoku, protože ji vysvlékli do spodního prádla a to bylo poprvé, kdy jsem mohla vidět, jak daleko její anorexie vlastně zašla," říká Deb.

Georgia byla poté poučena ohledně výživy a postupně se naučila, jak relaxovat, být asertivní a také začala navštěvovat kurzy, kde se učila, jak se zbavit úzkosti a změnit postoj k jídlu a ke svému tělu. Nejdříve to fungovalo, Georgia nabrala 4 kila, ale potom začala trpět záchvaty paniky a předčasně opustila kliniku. Od té doby její váha opět klesla.

"Je to pro nás pro všechny tak těžké. Když se podívám na naše prázdninové fotografie a vidím, jak zdravě a štastně Georgia vypadala… Stále mám výčitky svědomí. Udělala jsem něco špatně? Cítím se hrozně za to, že jsem ji poslala do léčebny a nyní ji nutím navštěvovat kliniku alespoň na sezení s psychology a ona stále brečí. Říkám si ale, že musím být tvrdá, protože jinak by mi Georgia umřela před očima. Někdy si přeji vrátit čas zpět a nikdy jí nedovolit začít počítat kalorie nebo cvičit."

Georgia dodává: "Já vím, že bych měla jíst více, ale nikdo mi nerozumí, jak je pro mě těžké být motivována nabrat váhu, kterou jsem tak pracně shodila. Když se podívám do zrcadla, stále si připadám tlustá. Jsem stále nešťastná. Stále si hlídám, co jím, ale před několika měsíci jsem přestala cvičit. Chci být zase zdravá. Chtěla bych vzkázat všem, kdo jsou nešťastni se svým vzhledem, aby se soustředili hlavně na to, jakými lidmi jsou uvnitř a nevšímali si případných posměšků spolužáků. Nesmíte se nechat nikým ovlivnit, vaše zdraví je to nejdůležitější
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama